Hypnóza
Hypnóza
Co je hypnóza?
"Hypnóza je přechodný stav změněné pozornosti u pacienta, stav, při němž se spontánně nebo jako reakce na verbální a jiné podněty mohou vyskytovat různé jevy.
Tyto jevy zahrnují změny vědomí a paměti a vyšší náchylnost k sugescím, reakcím a myšlenkám, jaké se v obvyklém stavu u pacienta nevyskytují. Mimo jiné lze v hypnotickém stavu vyvolat či potlačit jevy, jako jsou anestézie, paralýzy, svalová ztuhlost a vazomotorické změny."
British Medical Association
Rozdíl mezi hypnózou a spánkem
Hypnózu charakterizují tyto znaky:
2. pacient slyší každé slovo a každý šelest
3. je snížena jeho kritičnost
4. jeho vědomí je zúžené, ale bdělé
5. orientace v čase a prostoru zůstává zachována
6. pacient se na prožitky z hypnózy pamatuje, není-li mu výslovně sugerováno, že si je pamatovat nebude
7. hypnotizovaný reaguje na oslovení
Spánek naproti tomu charakterizují tyto znaky:
2. vnímání podnětů je prakticky úplně utlumeno
3. úplně mizí kritičnost
4. vědomí je utlumeno
5. mizí orientace
6. vzpomínky ze stavu spánku chybějí
7. spící člověk nereaguje na oslovení
V hypnóze je vědomí v podstatě zaměřeno na hypnotizéra. Tento kontakt se označuje jako "raport". Zatímco tedy podněty okolního prostředí ustupují do pozadí, to, co říká hypnotizér, naopak vystupuje do popředí, a je to proto zvlášť intenzivně vnímáno. Kritičnost je při tomto kontaktu sice zřetelně snížena, zásadně ale zůstává zachována.
To se zřetelně ukazuje, zadáme-li pokusné osobě sugesci, která svým obsahem odporuje struktuře její osobnosti, kupř. sugesci, aby se svlékla nebo aby po někom střílela. V takovém případě se hypnóza okamžitě přeruší, a pokusná osoba je ihned naprosto bdělá.
Ještě jednou v souhrnu:
2. Hypnóza není totéž co umělé uspávání. Její projevy jsou velmi variabilní a závislé na osobnosti hypnotizéra a používaných metodách.
3. Hypnóza není totéž co sugesce, i když sugestibilitu zřetelně zvyšuje.
4. Pomocí hypnózy lze ovlivnit nejenom funkční onemocnění, nýbrž i těžké organické poruchy, a to v pozitivním i negativním smyslu.
5. Dosažený stupeň hloubky hypnózy i míry hypnosugestivního ovlivnění do velké míry závisí na celkovém neuropsychickém založení a stavu hypnotizované osoby, zejména pak na její psychické aktivitě či pasivitě.
6. V hypnóze lze sugestivně navozovat takřka jakékoli změny vnímání včetně halucinací, a to pozitivní i negativní. 7. Hypnóza a spánek nejsou totéž; nicméně hypnóza je stejně jako spánek součástí běžného života lidí i zvířat.
8. Kohokoli, kdo může spát, lze také hypnotizovat, pouze hloubka a projevy hypnózy jsou individuálně různé.
9. Hypnóza není žádný všelék, nicméně v rukou zkušeného hypnoterapeuta je obdivuhodnou možností pomoci jiným lidem.